Ile firm na rynku, tyle specyficznych sytuacji i potrzeb. W biznesie liczy się elastyczność, dlatego usługi sieciowe powinny być szyte na miarę. Choć na pytanie postawione w tytule nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem, istnieje kilka wytycznych, które mają niebagatelne znaczenie dla sprawności biznesu. W tym artykule podpowiadamy, jaki jest najlepszy internet dla firm z uwzględnieniem specyfiki branży oraz konkretnych potrzeb firmy. Powiemy też, czym różnią się (często mylone) terminy: przepustowość i prędkość połączenia oraz w jakiej firmie sprawdzi się Internet symetryczny.
Dobry Internet dla firmy – czyli jaki?
Choć poszczególne oferty łączy internetowych mogą wydawać się skomplikowane, a wybór odpowiedniej usługi utrudniony, istnieje kilka kluczowych parametrów, na których należy się skupić. Przedstawione niżej aspekty mogą bezpośrednio wpływać na przychody firmy. Znając podstawowe pojęcia, będziemy w stanie samodzielnie ocenić, jaki Internet dla firmy sprawdzi się najlepiej.
Przepustowość
To jeden z najważniejszych parametrów Internetu – nie tylko firmowego. To właśnie od przepustowości zależy, czy w połączeniu nie będą tworzyć się wąskie gardła. Przepustowość łącza informuje tym, jak dużą ilość danych jest ono w stanie wysłać lub przetworzyć w określonej jednostce czasu. Wybierając wsród ofert na łącza internetowe o różnej przepustości, warto zwracać uwagę na skalowalność usługi. Wraz z rozwojem firmy, zatrudnianiem nowych pracowników i realizowaniem coraz większej liczby projektów powinna rosnąć też przepustowość łącza. Elastyczność oferty i partnerskie podejście do potrzeb klienta mają tutaj kluczowe znaczenie.
Bezpieczeństwo
Kwestią nie mniej ważną jest bezpieczeństwo danych firmowych. To właśnie firmy i instytucje są szczególnie narażone na niekontrolowane wycieki danych, ataki hakerskie czy zwyczajne awarie sprzętu. Łącze firmowe powinno być więc zabezpieczane wielotorowo – zarówno przed atakami z zewnątrz, jak również na wypadek uszkodzeń serwerów i utraty ważnych plików.
Prędkość pobierania i wysyłania
W przeciwieństwie do przepustowości, która jest wartością stałą, informującą nas o maksymalnej szerokości pasma połączenia, prędkość pobierania i wysyłania (tzw. przepływność) może wahać się w zależności od pory dnia i obciążenia sieci. Wyjątkiem jest Internet symetryczny, o którym więcej piszemy w dalszej części artykułu.
Jaki jest najlepszy Internet dla firmy? Preferowany jest taki, w którym wahania prędkości wysyłania (upload) i pobierania (download) nie sa zbyt duże, a spadek prędkości transmisji do najniższych przewidzianych wartości nie powoduje przestojów w pracy i nie zaniża wydajności pracowników.
Łatwa instalacja
W biznesie nie ma czasu na długie procesy. Kontynuując odpowiedź na pytanie, jaki jest najlepszy Internet dla firm, wskazać trzeba również szybkość i łatwość instalacji. Szybkie wdrożenie usługi nie spowoduje przestojów i strat w firmie. Warto, by dostawca Internetu, oprócz zapewnienia dostępu do łącza o określonych parametrach, oferował także niezbędny sprzęt. Szkoda tracić czas na szukanie odpowiednich routerów i innych elementów infrastruktury firmowej.
Dostępność niezależnie od lokalizacji
Wzrost popularności pracy zdalnej obnaża słabe punkty łączy sieciowych wielu firm. Do przeprowadzania wideokonferencji oraz wideorozmowy za pomocą popularnych komunikatorów potrzebne jest łącze o odpowiedniej szybkości transmisji. Kluczowa jest w tym przypadku prędkość wysyłania danych. Zespoły pracujące w trybie rozproszonym powinny rozważyć kwestię skorzystania z Internetu symetrycznego, gwarantującego stałe prędkości transmisji.
Internet dla firm – mały ranking rozwiązań od Netii
Czy istnieje jeden najlepszy Internet dla firm? Ranking obejmuje dwa chętnie wybierane rozwiązania, wspierane często przez usługi dodatkowe. Trudno jest jednak wskazać usługę uniwersalną, która sprawdzi się zarówno w sklepie online, software house oraz w małym biurze rachunkowym. Kluczowy będzie wybór pomiędzy Internetem symetrycznym i asymetrycznym. Różnice pomiędzy nimi przedstawiamy poniżej.
Internet symetryczny
W sytuacji, gdy połączenie internetowe ma niezadowalającą prędkość pobierania i wysyłania, a wahania tych parametrów utrudniają codzienną pracę, najwyższa pora zwrócić się w stronę Internetu symetrycznego. Tego rodzaju usługa oferuje gwarantowane umową prędkości pobierania i wysyłania danych. Dzięki niej opóźnienia w projektach, przestoje produkcji czy awarie płatności w punktach sprzedażowych w najbardziej gorących okresach przejdą do historii.
Firmy telekomunikacyjne niejednokrotnie oferują bardzo wysoki prędkości Internetu, jednak ich górna granica jest (w standardowych warunkach biurowych) niemal niemożliwa do osiągnięcia. Już najmniejsze nawet obciążenie, podczas niezbyt wymagającej pracy, powoduje spadek prędkości pobierania danych nawet o kilkaset procent względem obiecywanych wartości maksymalnych.
Netia BDI (Biznesowy Dostęp do Internetu) to skalowalne rozwiązanie dla wymagających klientów, pracujących w chmurze lub z oprogramowaniem utrzymującym stałe połączenie z serwerem. Jego największe zalety to:
• Dostępne są przepustowości w przedziale od 1 Mb do 100 Gb na sekundę, które odpowiadają na indywidualne potrzeby firm i wielkość biznesu.
• Rozwiązywaniem usterek zajmuje się doświadczony zespół specjalistów.
• Istnieje możliwość utrzymywania dwóch niezależnych od siebie łączy dla jednej lokalizacji, dzięki czemu wszelkie problemy rozwiązywane są natychmiast – bez przestojów i spowodowanych nimi strat.
W usłudze Netii klient korzysta również ze sprawdzonych, renomowanych routerów o odpowiedniej wydajności. Routery te cechują się wysoką przepustowością. Mogą też pracować z wewnętrzną siecią firmową LAN, łączącą ze sobą np. sprzęt biurowy.
Internet symetryczny chętnie wybierają przede wszystkim firmy operujące w sieci, tj. sklepy internetowe i platformy online, a także firmy technologiczne.
Internet asymetryczny
Netia GigaNet jest tanim i sprawdzonym rozwiązaniem dla firm, które nie pracują na dużych plikach w chmurze i nie mają potrzeby dostępu do połączenia z góry ustalonej prędkości. W praktyce Internet asymetryczny (bo takim rozwiązaniem jest usługa GigaNet) sprawdzi się w większości biur, których praca nie opiera się na obsłudze procesów i klientów online. Prędkości pobierania i wysyłania mieszczą się w ustalonym w umowie zakresie, dzięki czemu pracownicy mogą bez przeszkód pracować nad swoimi projektami, a comiesięczne koszty nie stanowią dużego obciążenia dla budżetu firmy.
Połączenie GigaNet, jak każde rozwiązanie Netii, jest objęte opieką specjalistów w ramach usług utrzymania, a klient biznesowy może liczyć na sprawne rozwiązywanie problemów przez zespół specjalistów.
Skorzystaj również z oferty dla użytkowników indywidualnych i wybierz usługę internetu stacjonarnego lub internetu mobilnego!
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105